Hot Tickets

Event Grid

MIGF 2018: Masterclass by Adam Levin
Wertheim Performing Arts Center
Wed 2/21 8:30 AM
MIGF 2018: Lecture by Martin Pedreira
Wertheim Performing Arts Center
Wed 2/21 11:00 AM
MIGF 2018: Lecture by Frank Koonce
Wertheim Performing Arts Center
Wed 2/21 3:45 PM
"BlackFlorida: Perrine" Exhibit Reception Presented by Deering Estate
Deering Estate
Wed 2/21 7:00 PM
Collaborations—Frost Wind Ensemble and Frost Symphonic Winds Presented by Frost School of Music UM
Gusman Concert Hall
Wed 2/21 7:30 PM
MIGF 2018: Leo Brouwer Tribute Concert
Wertheim Performing Arts Center
Wed 2/21 7:30 PM
MIGF 2018: Masterclass by Martin Pedreira
Wertheim Performing Arts Center
Thu 2/22 8:30 AM
MIGF 2018: Duo Lazzeri-Leonardi
Wertheim Performing Arts Center
Thu 2/22 4:00 PM
MIGF 2018: Eliot Fisk
Wertheim Performing Arts Center
Thu 2/22 7:30 PM
Disaster! The Musical Presented by Aventura Arts & Cultural Center
Aventura Arts and Cultural Center
Thu 2/22 8:00 PM
MIGF 2018: Concert Artist Performance Competition Semi-Finals 1
Wertheim Performing Arts Center
Fri 2/23 10:00 AM
MIGF 2018: Lecture by Sean Samimi
Wertheim Performing Arts Center
Fri 2/23 1:30 PM
Masterclass by Eliot Fisk
Wertheim Performing Arts Center
Fri 2/23 3:00 PM
Brahms the Romantic Presented by New World Symphony
New World Center
Fri 2/23 7:30 PM
MIGF 2018: Rivera Concerto Premiere: Marcin Dylla & Rene Izquierdo
Wertheim Performing Arts Center
Fri 2/23 7:30 PM
MIGF 2018: Concert Artist Performance Competition Semi-Finals 2
Wertheim Performing Arts Center
Sat 2/24 10:00 AM
Free Sensory-Friendly Bananas, Books and Pancakes
Sandrell Rivers Theater
Sat 2/24 11:00 AM
MIGF 2018: Masterclass by Marcin Dylla
Wertheim Performing Arts Center
Sat 2/24 12:30 PM
MIGF 2018: Pierre Bibault
Wertheim Performing Arts Center
Sat 2/24 4:00 PM
Forms in the Air Presented by Kaleidoscope MusArt
Steinway and Sons Piano Gallery
Sat 2/24 5:00 PM
MIGF 2018: Iliana Matos
Wertheim Performing Arts Center
Sat 2/24 7:30 PM
Globalfest on the Road Presented by SMDCAC & FUNDarte
South Miami-Dade Cultural Arts Center
Sat 2/24 8:00 PM
MIGF 2018: Masterclass by Iliana Matos
Wertheim Performing Arts Center
Sun 2/25 9:00 AM
Young Talent Big Dreams Auditions Presented by Actors' Playhouse
Actors' Playhouse
Sun 2/25 1:00 PM
MIGF 2018: Concert Artist Performance Competition Finals
Wertheim Performing Arts Center
Sun 2/25 3:00 PM
Spain in my Heart Presented by Miami-Dade County Auditorium
Miami-Dade County Auditorium
Sun 2/25 5:00 PM
Gospelfest Presented by SMDCAC & Black Affairs Advisory Board of Miami-Dade County
South Miami-Dade Cultural Arts Center
Sun 2/25 5:00 PM
MIGF 2018: Duo Martin with Eduardo & Galy Martin
Wertheim Performing Arts Center
Sun 2/25 7:30 PM
Calling All Choirs! Presented by Frost School of Music UM
Gusman Concert Hall
Tue 2/27 7:30 PM
HistoryMiami
HistoryMiami
Wed 2/28 12:00 PM
Lowe Art Museum
Lowe Art Museum
Wed 2/28 12:00 PM
Pérez Art Museum Miami
Pérez Art Museum Miami
Wed 2/28 12:00 PM
Vizcaya Museum and Gardens
Vizcaya Museum and Gardens
Wed 2/28 12:00 PM
Coral Gables Museum
Coral Gables Museum
Wed 2/28 12:00 PM
Wolfsonian
The Wolfsonian
Wed 2/28 12:00 PM
Gold Coast Railroad Museum
Gold Coast Railroad Museum
Wed 2/28 12:00 PM
Fairchild Tropical Botanic Gardens
Fairchild Tropical Botanic Garden
Wed 2/28 12:00 PM
Phillip and Patricia Frost Museum of Science
Patricia and Phillip Frost Museum of Science
Wed 2/28 12:00 PM
PIANO SLAM 10 Presented by Dranoff 2 Piano Foundation
Arsht Center for the Performing Arts - Knight Concert Hall
Wed 2/28 7:30 PM
Andrea McArdle & Donna McKechnie Presented by Aventura Arts & Cultural Center
Aventura Arts and Cultural Center
Wed 2/28 8:00 PM
Once: The Musical Presented by Actors' Playhouse
Actors' Playhouse
Wed 2/28 8:00 PM
Dancing at Lughnasa Presented by FIU Theatre
Wertheim Performing Arts Center
Wed 2/28 8:00 PM
DISASTER! A 70s Disaster Movie Musical
South Miami-Dade Cultural Arts Center
Fri 3/02 8:00 PM
Tropical Soul Presented by NRM FREE RANGE / TROPICAL SOUL, LLC
Jungle Plaza in Miami Design District
Sat 3/03 12:00 PM
Beethoven and Tchaikovsky—Frost Symphony Orchestra
Gusman Concert Hall
Sat 3/03 8:00 PM
Culture Shock Miami 2017-18 Tickets On Sale NOW
South Miami-Dade Cultural Arts Center
Sat 3/03 8:00 PM
National Theatre Live's Cat on a Hot Tin Roof Presented by O Cinema
O Cinema Miami Beach
Sun 3/04 1:00 PM
The League of Composers Presented by New World Symphony
New World Center
Sun 3/04 2:00 PM
Chopin for All Presented by Chopin Foundation of the United States
Granada Presbyterian Church
Sun 3/04 3:00 PM
Moonlight Presented by Fantasy Theatre Factory's Film@SRT
Sandrell Rivers Theater
Sun 3/04 8:00 PM
Dancing Lessons Presented by Zoetic Stage
Arsht Center for the Performing Arts - Carnival Studio Theater
Thu 3/08 7:30 PM
Lorali Presented by Fantasy Theatre Factory
Sandrell Rivers Theater
Sat 3/10 10:00 AM
Winterreise [Winter Journey] Presented by Kaleidoscope MusArt
Steinway and Sons Piano Gallery
Sat 3/10 5:00 PM
Harlequinade & Sleeping Beauty Presented by Arts Ballet Theatre of Florida
Aventura Arts and Cultural Center
Sat 3/10 7:30 PM
Global Cuba Fest "Piano Marathon Cubano by Tony Perez and Yusa in concert" Presented by FUNDarte
Miami-Dade County Auditorium
Sat 3/10 8:00 PM
Dance Theatre of Harlem Presented by South Miami-Dade Cultrual Arts Center
South Miami-Dade Cultural Arts Center
Sat 3/10 8:00 PM
Sammy Figueroa & Brazilian Singer-Songwriter Glaucia Nasser Presented by South Motors Jazz
Pinecrest Gardens Banyon Bowl
Sat 3/10 8:00 PM
Cantare Presented by Miami Children's Chorus
All Souls Episcopal Church
Sun 3/11 4:00 PM
Mandy Gonzalez in Concert Presented by Aventura Arts & Cultural Center
Aventura Arts and Cultural Center
Wed 3/14 8:00 PM
GLOBAL CUBA FEST 2018 – DAFNIS PRIETO SEXTET IN CONCERT
Light Box at the Goldman Warehouse
Fri 3/16 8:00 PM
TAO - Drum Heart Presented by Culture Shock Miami
South Miami-Dade Cultural Arts Center
Fri 3/16 8:00 PM
GLOBAL CUBA FEST 2018 OMAR SOSA & SEKOU KEITA – TRANSPARENT WATER Presented by Miami Light Project & FUNDarte
Light Box at the Goldman Warehouse
Sat 3/17 8:00 PM
Miami Pops Presented by The Miami Symphony Orchestra
Arsht Center for the Performing Arts - Knight Concert Hall
Sun 3/18 6:00 PM
Charles Castleman—An Evening of Brahms Presented by Frost School of Music UM
Gusman Concert Hall
Fri 3/23 8:00 PM
H.E.R. hear | echo | reflect Presented by Kaleidoscope MusArt
Steinway and Sons Piano Gallery
Sat 3/24 5:00 PM
BOLSHOI: Romeo & Juliet  Presented by O Cinema
O Cinema Miami Beach
Sun 3/25 1:00 PM
Concerto Showcase Presented by New World Symphony
New World Center
Sun 3/25 2:00 PM
Behold the Bold Umbrellaphant Presented by Orchestra Miami
Pinecrest Gardens
Sun 3/25 3:00 PM
Flamenco Rave featuring:DORANTES, DANIEL CASARES, NAIKE Y PAQUETE, ROSALÍA & RAÜL REFREE Presented by FUNDarte
Miami-Dade County Auditorium
Sun 3/25 8:30 PM
Nu Deco at The Arsht Center Presented by Nu Deco Ensemble
Arsht Center for the Performing Arts - Knight Concert Hall
Thu 3/29 8:00 PM
Jack and Lennie—Frost School Henry Mancini Institute Orchestra Presented by Frost School of Music UM
Gusman Concert Hall
Fri 3/30 8:00 PM
Sounds of the Times: John Adams and the Sounds of America Presented by New World Symphony
New World Center
Sat 3/31 7:30 PM
Siempre Flamenco Presented by Pinecrest Gardens
Pinecrest Gardens Banyon Bowl
Sat 3/31 8:00 PM
Dance Heginbotham Presented by SMDCAC
South Miami-Dade Cultural Arts Center
Sat 3/31 8:00 PM
Frost Studio Jazz Band—Plays Childhood Favorites Presented by University of Miami Frost School of Music
Gusman Concert Hall
Tue 4/03 7:30 PM
John Beasley’s MONK’estra—Frost Concert Jazz Band Presented by University of Miami Frost School of Music
Gusman Concert Hall
Wed 4/04 7:30 PM
V Festival Internacional Ernesto Lecuona Miami 2018 Presented by Miami-Dade County Auditorium
Miami-Dade County Auditorium
Sun 4/08 3:00 PM
Max von Essen Presented by Aventura Arts & Cultural Center
Aventura Arts and Cultural Center
Sun 4/08 7:00 PM
Cendrillon—Frost Opera Theater Presented by University of Miami Frost School of Music
Gusman Concert Hall
Thu 4/12 7:30 PM
Cendrillon—Frost Opera Theater Presented by University of Miami Frost School of Music
Gusman Concert Hall
Thu 4/12 7:30 PM
Program Four Presented by Miami City Ballet
Arsht Center for the Performing Arts - Ziff Ballet Opera House
Fri 4/13 8:00 PM
The Other Mozart Presented by Culture Shock Miami
South Miami-Dade Cultural Arts Center - Black Box
Fri 4/13 8:30 PM
Cendrillon—Frost Opera Theater Presented by University of Miami Frost School of Music
Gusman Concert Hall
Sat 4/14 7:30 PM
Maurice Ravel: A Musical Journey Presented by New World Symphony
New World Center
Sat 4/14 7:30 PM
Spyro Gyra Presented by South Motors Jazz
Pinecrest Gardens Banyon Bowl
Sat 4/14 8:00 PM
Who's Afraid of Virginia Wolf Presented by O Cinema
O Cinema Miami Beach
Sun 4/15 1:00 PM
South Florida Jazz Featuring Ira Sullivan
Dave and Mary Alper JCC
Sun 4/15 4:00 PM
Music in the Movies Presented by: Florida Chamber Orchestra, Marlene Urbay & Pep
Miami-Dade County Auditorium
Sun 4/15 5:00 PM
She Kills Monsters Presented by FIU Theatre
Wertheim Performing Arts Center
Wed 4/18 8:00 PM
Frost Latin Jazz Orchestra Presented by University of Miami Frost School of Music
Gusman Concert Hall
Thu 4/19 8:00 PM
The Passion of English Music for Strings—Frost Symphony Orchestra Presented by University of Miami Frost School of Music
Gusman Concert Hall
Fri 4/20 8:00 PM
CLIMAKAZE MIAMI! featuring: Las Añez in Concert & Climate Arts Incubator Presented by FUNDarte
Miami-Dade County Auditorium
Sat 4/21 8:30 PM
Schubert and the Light Within Presented by New World Symphony
New World Center
Sun 4/22 2:00 PM
Chopin for All Presented by Chopin Foundation of the United States
Granada Presbyterian Church
Sun 4/22 3:00 PM
One World Soul of Dance Presented by Nityananda Center
Scottish Rite Masonic Temple
Fri 4/27 7:00 PM
German Masters: Beethoven and Mendelssohn Piano Trios Presented by South Beach Chamber Ensemble
Coral Gables Museum
Fri 4/27 7:30 PM
Tribute to Marius Petipa II Presented by Arts Ballet Thetre of Florida
Aventura Arts and Cultural Center
Sat 4/28 7:30 PM
Side-by-Side Concert Presented by New World Symphony
New World Center
Sat 4/28 8:00 PM
The Hidden Love of Clara & Johannes Presented by The Miami Symphony Orchestra
Arsht Center for the Performing Arts - Knight Concert Hall
Sun 4/29 6:00 PM
German Masters: Beethoven and Mendelssohn Piano Trios Presented by South Beach Chamber Ensemble
Miami Beach Botanical Garden
Sun 4/29 6:00 PM
BOLSHOI: Giselle  Presented by O Cinema
O Cinema Miami Beach
Sun 5/13 1:00 PM
Chopin for All Presented by Chopin Foundation of the United States
Granada Presbyterian Church
Sun 5/20 3:00 PM
Let the Children Sing Presented by Miami Children's Chorus
First United Methodist Church of Coral Gables
Sun 5/20 4:00 PM
Student Musicians perform season Finale Concert Presented by South Florida Youth Symphony
Lehman Theatre at Miami Dade College North Campus
Sun 5/20 4:00 PM
National Theatre LIVE: Follies Presented by O Cinema
O Cinema Miami Beach
Sun 6/10 1:00 PM

Hot Tickets

MIGF 2018: Eliot Fisk
Thu 2/22 7:30 PM
Masterclass by Eliot Fisk
Fri 2/23 3:00 PM
MIGF 2018: Pierre Bibault
Sat 2/24 4:00 PM
MIGF 2018: Iliana Matos
Sat 2/24 7:30 PM